zaloguj się w panelu klienta

Wypróbuj za darmo

easy english
13 lipca 2023

Angielski – trudny, czy łatwy do nauczenia

Słyszałem już wiele opinii na temat języka angielskiego. Zarówno od native speakerów, jak i od ludzi posługujących się biegle angielskim, a także od ludzi którzy dopiero co uczą się angielskiego. Jedni mówili, że jest łatwy, drudzy że średnio- trudny, trzeci, że trudny, ale da się nauczyć, a niektórzy nawet, że jest to jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Mamy więc rozbieżne opinie, zatem spróbujmy przyjrzeć się naszemu problemowi nieco bliżej.

Na początku przyjrzyjmy się gramatyce angielskiej i porównajmy sobie z gramatyką polską na przykładzie części mowy. Zacznijmy od rzeczownika. W języku angielskim rzeczownik odmienia się jedynie przez liczby. Mało tego, zdecydowana większość rzeczowników to rzeczowniki regularne z końcówką ,,s”. Nie ma deklinacji w języku angielskim. Nasz rzeczownik więc nie odmienia się przez przypadki, pozostaje zawsze w tej samej formie. W języku polskim rzeczownik odmienia się przez przypadki i jest ich aż 7, i przez liczby gdzie większość  kończy się na ,,a”, „e”, ,,i”, ,,y”. Zatem znając rzeczownik w języku angielskim nie musimy się martwić jak poprawnie powiedzieć, znacznie gorzej już ma ktoś kto uczy się polskiego.

Przyjrzyjmy się teraz czasownikowi w języku angielskim. Zacznijmy od koniugacji, czyli odmianie przez liczby i osoby. W angielskim koniugacja niemalże nie istnieje, ponieważ czasownik w języku angielskim nie odmienia się przez liczby, a jeśli chodzi o odmianę czasownika przez osoby to jedynie w czasie present simple w 3 os. liczby pojedynczej musimy dodać do naszego czasownika końcówkę ,,s” i mamy problem z głowy. W języku polskim podobnie jak z deklinacją, koniugacja również jest bardziej skomplikowana. Skoro już mowa o czasach to w języku angielskim mamy ich aż 12. Możemy te czasy podzielić na : present- teraźniejszy, past- przeszły, future- przyszły. Możemy dokonać innego podziału na : simple- prosty, continuous- ciągły, perfect- złożony. Czasownik w języku angielskim występuje w 3 formach i jest to po prostu I forma, II forma i III forma. Podzieliliśmy sobie wcześniej nasze czasy aby można było łatwiej zilustrować jak zachowuje się nasz czasownik :

I forma- czasy present/future simple, i wszystkie czasy continuous (ing) i jako część future perfect.

II forma- czas past simple, i jako część past perfect

III forma- wszystkie czasy perfect.

it's time to learn englishPonadto III formy czasownika w języku angielskim używamy mówiąc w stronie biernej. I to by było na tyle jeżeli chodzi o nasze zmartwienia dotyczące czasownika w języku angielskim. W języku polskim sprawa z czasami jest znacznie łatwiejsza, jednakże tutaj mamy dodatkowe zmartwienia w postaci trybów i rodzajów i wtedy nasza koniugacja dla kogoś uczącego się języka polskiego to już istna masakra.

Jeśli chodzi o przymiotnik to w języku angielskim nie odmienia on się ani przez liczby, ani przez rodzaje ani przez przypadki jak w języku polskim. Podobnie jak w języku polskim przymiotnik w języku angielskim stopniuje się i sprawa w angielskim jest naprawdę prosta. Reguły odmiany są banalne, poza kilkoma przymiotnikami nieregularnymi nasz przymiotnik w języku angielski w stopniu wyższym przybiera końcówkę ,,er” a w najwyższym ,,est” Nasze reguły stopniowania są nieco trudniejsze, nie mówiąc o pozostałej odmianie przymiotnika.

Wierzcie mi lub nie, ale jeśli chodzi o pozostałe odmienne części mowy jak liczebnik i zaimek też język angielski nie wydaje się skomplikowany, więc oszczędźmy sobie nudnego porównywania. Jedno jest pewne, śmiało możemy stwierdzić, że gramatyka angielska do najbardziej skomplikowanej nie należy i jest zdecydowanie łatwiejsza od polskiej.

Ok, ustaliliśmy już techniczny punkt widzenia, zobaczmy jeszcze z punktu fonetycznego i rodzinnego. Angielski należy do rodziny języków germańskich, czyli moglibyśmy zaryzykować stwierdzenie, że Niemcom znacznie łatwiej jest nauczyć się angielskiego niż Polakom, czy Francuzom, czy też może Arabom. No niby tak bo na pewno nam łatwiej się nauczyć rosyjskiego niż Angolom czy też, łatwiej Włochom nauczyć się Hiszpańskiego niż Niemcom, ale już trudno zaryzykować stwierdzenie, że łatwiej nauczyć się Finom węgierskiego niż komukolwiek innemu, a niby ta sama grupa językowa. Wydawałoby się, że Francuzi powinni z łatwością nauczyć się angielskiego, gdyż 75 % słów z współczesnego angielskiego pochodzi z języka francuskiego i z łaciny. Ale jak ktoś z was spotkał gdzieś na wakacjach francuzów to sami wiecie na jakim poziomie jest ich angielski. Bardzo dobrze po angielsku mówią Skandynawowie i Holendrzy, niemalże jakby od zawsze znali angielski, no ale co prawda grupa języków skandynawskich i niderlandzkich jest grupą języków z rodziny germańskich. Jeśli chodzi o nas to niełatwą sprawą może być czytanie i wymowa. W języku polskim zawsze czyta się jak pisze. W języku angielskim nie ma reguły i to jest największa trudność dla nas. Bowiem trudno nam się domyślić jak się czyta dany wyraz, albo daną literę w wyrazie. Dobrym przykładem będzie litera ,,u” którą czasami czytamy normalnie np. huge (ogromny), czasami czytamy jak ,,a” np. but (ale), a czasem jak ,,e” np. church (kościół). Można byłoby podawać wiele przykładów, ale oszczędzimy tego sobie, bo na przykładzie wyżej już śmiało możemy stwierdzić, że czytanie w angielskim nie jest wcale proste.

Podsumowując język angielski z technicznego punktu widzenia jest bardzo łatwym językiem. Prosta gramatyka, brak deklinacji, de facto brak koniugacji, znacznie ułatwia nam naukę. Choć niektóre słowa pochodzą z angielskiego to w żadnym stopniu język angielski nie przypomina języka polskiego. Nie znając czeskiego, mamy szanse się domyśleć o co chodzi Czechowi, natomiast nie znając angielskiego nie domyślimy się o co chodzi Angolowi. Ponadto trudną sprawą dla nas jest pisownia i czytanie bo nie ma reguły, czytasz tak jak piszesz, ale za to w angielskim nie mamy już problemów z ortografią.

Finalnie pomimo kilku trudności, śmiało możemy stwierdzić, że język angielski jest łatwy do nauczenia, a znajomość angielskiego na pewno znacznie ułatwia nam życie.

 

Sebastian Ostrowski

WOL

 

 < < < Powrót

Copyright © 2023 | Wolschool | Stworzono i wykonano w kreatorze Webwave | Google icons by Icons8

Napisz wiadomość do biura obsługi klienta wolschool

Sebastian Ostrowski Wolschool

ul. Marca Polo 45/6, 51-504 Wrocław

NIP : 8992530448 REGON : 526105980

Przejdź do instagrama Wolschool
Przejdź do facebook Wolschool

Języki

 

🇬🇧 Angielski 

🇩🇪 Niemiecki 

🇪🇸 Hiszpański 

🇫🇷 Francuski 

🇵🇱 Polski 

🇳🇴 Norweski 

🇸🇪 Szwedzki 

🇩🇰 Duński 

🇳🇱 Niderlandzki 

Przedmioty

 

🇵🇱 Język polski

📐 Matematyka

💡 Fizyka

⚗️ Chemia

🌳 Biologia

🌍 Geografia

🏛️ Historia

👨‍👩‍👧‍👦 WOS

💻 Informatyka