idź do Facebook WOL
Idź do Instagram WOL
Wyślij email
WOL World of Learning

Zapisz się

Zapytaj o kurs

Wyślij email
03 sierpnia 2023

Liczba mnoga w języku angielskim

Odmiana przez liczby sama w sobie nie brzmi skomplikowanie. Wyróżniamy liczbę pojedynczą i liczbę mnogą. Warto tutaj wspomnieć o najważniejszych częściach mowy jakimi są : czasownik, rzeczownik i przymiotnik. W języku polskim odmianie przez liczby podlegają wszystkie z nich. W języku angielskim sprawa jest znacznie prostsza. Czasownik (wyjątek to be) i przymiotnik nie odmieniają się przez liczby. Jest to wspaniała wiadomość dla osób rozpoczynających naukę angielskiego. Skraca nam to znacznie czas na naukę, który musimy poświęcić na kursie angielskiego. A więc pozostaje nam rzeczownik, który w języku angielskim odmienia się przez liczby i tylko wyłącznie przez liczby. Kolejna dobra wiadomość dla tych którzy chcą nauczyć się angielskiego. Rzeczownik w języku angielskim nie odmienia się przez przypadki. Czy istnieje łatwiejszy język do nauczenia ? Odpowiedź należy do was :) Wróćmy do naszego rzeczownika. Odmiana rzeczownika przez liczby w języku angielskim jest bardzo prosta. Większość rzeczowników jest regularnych i liczbę mnogą tworzymy przez dodanie końcówki -s.

 

Liczba mnoga w języku angielskim. Rzeczowniki regularne
 

Rzeczowniki zakończone na -s -ss -ch -sh -x -o mają końcówkę -es. Dzieje się tak ze względu na wymowę, która nie brzmiałaby sensownie gdybyśmy mieli mieć końcówkę -s. Przyjrzyjmy się owym rzeczownikom w liczbie mnogiej.

 
Rzeczowniki w liczbie mnogiej z końcówką -es
 

W języku angielskim przy różnego rodzaju odmianach litera y często zamienia się na literę i. Przy odmianie rzeczownika także występuje ta reguła kiedy rzeczownik w liczbie pojedynczej zakończony jest na y poprzedzoną spółgłoską i przybiera końcówkę -ies w liczbie mnogiej. Uwaga ! Rzeczowniki w liczbie mnogiej zakończone na literę y w liczbie pojedynczej poprzedzoną samogłoską występują regularnie z końcówką -s np : day - days, tray - trays, toy - toys. Przyjrzyjmy się na obrazku tym drugim.

 

Rzeczowniki w liczbie mnogiej z końcówką ies

 

Żeby jeszcze trochę utrudnić odmianę rzeczownika przez liczby weźmy pod uwagę rzeczowniki w liczbie pojedynczej zakończone na -f -fe. W liczbie mnogiej takie rzeczowniki będą miały końcówkę -ves

 

Liczba mnoga - rzeczowniki z końcówką -f -fe

 

Pozostaje już nam tylko najtrudniejsza kwestia, czyli rzeczowniki nieregularne w liczbie mnogiej. Tutaj nie pozostaje nam nic innego jak nauczyć się ich na pamięć. Jest ich całkiem sporo. Przyjrzyjmy się kilku z nich. Niektóre mają całkowicie inną formę, a niektóre mają dokładnie taką samą formę w liczbie mnogiej jak w pojedynczej.

 

Rzeczowniki nieregularne w liczbie mnogiej

 

Rzeczowniki te same w liczbie mnogiej jak i w lczbie pojedynczej

 

Na koniec jeszcze warto zaznaczyć, że w języku angielskim występują również rzeczowniki wyłącznie w liczbie mnogiej i możemy sobie wziąć 2 przykłady, które tak samo występują wyłącznie w liczbie mnogiej w języku polskim : scissors - nożyczki, trousers - spodnie.

Pomimo kilku reguł i niemałą ilością rzeczowników nieregularnych, odmiana rzeczownika przez liczby nie jest trudna. Opanowanie tego nie jest czasochłonne, jednakże warto poświęcić kilka chwil, chociażby na praktykę angielskiego online.

 

Sebastian Ostrowski

WOL

 

 < < < Powrót

wyślij email do WOL

Sebastian Ostrowski Wolschool

ul. Marca Polo 45/6, 51-504 Wrocław

NIP : 8992530448 REGON : 526105980

idź do instagram WOL
przejdź do facebook WOL
WOL World of Learning

Dorośli 🙎🙎‍♂️

Młodzież 🤷🤷‍♂️

Dzieci 👫

WOS 👨‍👩‍👧‍👦

Historia 🏛️

Geografia 🌍

Biologia 🌳

Chemia ⚗️

Niderlandzki 🇳🇱

Duński 🇩🇰

Szwedzki 🇸🇪

Norweski 🇳🇴

Polski 🇵🇱

Włoski 🇮🇹

Francuski 🇫🇷

Hiszpański 🇪🇸

Niemiecki 🇩🇪

Angielski 🇬🇧

Język polski 🇵🇱

Płatności 💳

Cennik 💰

O nas

Języki

Korepetycje

Kursy