zaloguj się w panelu klienta

Wypróbuj za darmo

03 sierpnia 2023

Liczba mnoga w języku angielskim

Odmiana przez liczby sama w sobie nie brzmi skomplikowanie. Wyróżniamy liczbę pojedynczą i liczbę mnogą. Warto tutaj wspomnieć o najważniejszych częściach mowy jakimi są : czasownik, rzeczownik i przymiotnik. W języku polskim odmianie przez liczby podlegają wszystkie z nich. W języku angielskim sprawa jest znacznie prostsza. Czasownik (wyjątek to be) i przymiotnik nie odmieniają się przez liczby. Jest to wspaniała wiadomość dla osób rozpoczynających naukę angielskiego. Skraca nam to znacznie czas na naukę, który musimy poświęcić na kursie angielskiego. A więc pozostaje nam rzeczownik, który w języku angielskim odmienia się przez liczby i tylko wyłącznie przez liczby. Kolejna dobra wiadomość dla tych którzy chcą nauczyć się angielskiego. Rzeczownik w języku angielskim nie odmienia się przez przypadki. Czy istnieje łatwiejszy język do nauczenia ? Odpowiedź należy do was :) Wróćmy do naszego rzeczownika. Odmiana rzeczownika przez liczby w języku angielskim jest bardzo prosta. Większość rzeczowników jest regularnych i liczbę mnogą tworzymy przez dodanie końcówki -s.

 

Liczba mnoga w języku angielskim. Rzeczowniki regularne
 

Rzeczowniki zakończone na -s -ss -ch -sh -x -o mają końcówkę -es. Dzieje się tak ze względu na wymowę, która nie brzmiałaby sensownie gdybyśmy mieli mieć końcówkę -s. Przyjrzyjmy się owym rzeczownikom w liczbie mnogiej.

 
Rzeczowniki w liczbie mnogiej z końcówką -es
 

W języku angielskim przy różnego rodzaju odmianach litera y często zamienia się na literę i. Przy odmianie rzeczownika także występuje ta reguła kiedy rzeczownik w liczbie pojedynczej zakończony jest na y poprzedzoną spółgłoską i przybiera końcówkę -ies w liczbie mnogiej. Uwaga ! Rzeczowniki w liczbie mnogiej zakończone na literę y w liczbie pojedynczej poprzedzoną samogłoską występują regularnie z końcówką -s np : day - days, tray - trays, toy - toys. Przyjrzyjmy się na obrazku tym drugim.

 

Rzeczowniki w liczbie mnogiej z końcówką ies

 

Żeby jeszcze trochę utrudnić odmianę rzeczownika przez liczby weźmy pod uwagę rzeczowniki w liczbie pojedynczej zakończone na -f -fe. W liczbie mnogiej takie rzeczowniki będą miały końcówkę -ves

 

Liczba mnoga - rzeczowniki z końcówką -f -fe

 

Pozostaje już nam tylko najtrudniejsza kwestia, czyli rzeczowniki nieregularne w liczbie mnogiej. Tutaj nie pozostaje nam nic innego jak nauczyć się ich na pamięć. Jest ich całkiem sporo. Przyjrzyjmy się kilku z nich. Niektóre mają całkowicie inną formę, a niektóre mają dokładnie taką samą formę w liczbie mnogiej jak w pojedynczej.

 

Rzeczowniki nieregularne w liczbie mnogiej

 

Rzeczowniki te same w liczbie mnogiej jak i w lczbie pojedynczej

 

Na koniec jeszcze warto zaznaczyć, że w języku angielskim występują również rzeczowniki wyłącznie w liczbie mnogiej i możemy sobie wziąć 2 przykłady, które tak samo występują wyłącznie w liczbie mnogiej w języku polskim : scissors - nożyczki, trousers - spodnie.

Pomimo kilku reguł i niemałą ilością rzeczowników nieregularnych, odmiana rzeczownika przez liczby nie jest trudna. Opanowanie tego nie jest czasochłonne, jednakże warto poświęcić kilka chwil, chociażby na praktykę angielskiego online.

 

Sebastian Ostrowski

WOL

 

 < < < Powrót

Copyright © 2023 | Wolschool | Stworzono i wykonano w kreatorze Webwave | Google icons by Icons8

Napisz wiadomość do biura obsługi klienta wolschool

Sebastian Ostrowski Wolschool

ul. Marca Polo 45/6, 51-504 Wrocław

NIP : 8992530448 REGON : 526105980

Przejdź do instagrama Wolschool
Przejdź do facebook Wolschool

Języki

 

🇬🇧 Angielski 

🇩🇪 Niemiecki 

🇪🇸 Hiszpański 

🇫🇷 Francuski 

🇵🇱 Polski 

🇳🇴 Norweski 

🇸🇪 Szwedzki 

🇩🇰 Duński 

🇳🇱 Niderlandzki 

Przedmioty

 

🇵🇱 Język polski

📐 Matematyka

💡 Fizyka

⚗️ Chemia

🌳 Biologia

🌍 Geografia

🏛️ Historia

👨‍👩‍👧‍👦 WOS

💻 Informatyka