zaloguj się w panelu klienta

Wypróbuj za darmo

kalendarze i długopis
22 czerwca 2023

Plan to podstawa

Masz plan ? Doskonale. Oznacza to, że masz marzenie, jakiś cel do zrealizowania do którego dążysz. Z pewnością jakbym Cię zapytał, dlaczego chcesz uczyć się języka angielskiego albo innego języka obcego, nie zajęłoby ci dużo czasu na udzielenie odpowiedzi. Wyśmienicie mamy najważniejsze czyli nasz cel, który jest niezbędny w procesie nauki. Jak go dobrze wykorzystać ?

Dla większości moich kursantów celem jest osiągnięcie płynności i swobody w komunikowaniu się językiem angielskim. Osiągnięcie takiego poziomu umiejętności językowych wymaga od nas niemało czasu i pracy. Zazwyczaj po upływie kilku tygodni pojawiają się pierwsze kryzysy, a dzieje się tak bo oczekujemy niecierpliwie, aż wyrobimy sobie nawyk swobodnego mówienia, przy czym nie zauważamy już małych postępów, które robimy każdego dnia. W nauce języka musimy sobie stawiać małe cele. Musimy zaakceptować, że nie da rady w krótkim czasie opanować większych ilości słownictwa. Dlatego powinniśmy wyznaczać sobie małe cele, które jesteśmy w stanie zrealizować w niedługim czasie. Nawet jak zajmie nam to nieco dłużej niż planowaliśmy to powinniśmy się z tego cieszyć i być dumni z własnych postępów.

Wyznacz sobie zakres materiału i przybliżony czas realizacji i słownictwa, np. 70 słów w ciągu tygodnia. Po 10 na każdy dzień. Albo np. tydzień na oswojenie się z daną konstrukcją gramatyczną i zrozumienie kontekstu. Brzmi strasznie ? Chyba nie, aż tak. Zaplanuj sobie ten krótki czas aby nie kolidował z twoimi codziennymi obowiązkami. Poświęć każdego dnia krótką chwilę na naukę języka. Po upływie wyznaczonego czasu, sprawdź jakie postępy zrobiłeś z nauką. Jeśli nie udało się wszystkiego opanować, daj sobie odrobinę więcej czasu i sprawdź się jeszcze raz, aż poczujesz się komfortowo z danym zakresem materiału. Nie wyznaczaj sobie kolejnego małego celu, póki nie jesteś wystarczająco zadowolona ze swoich postępów. Nie zapominaj nagradzać się za małe sukcesy, pochwal się i ciesz się postępami.notes i ołówek

Jak powinien wyglądać twój krótkoterminowy cel ?

Sam znasz się najlepiej i wiesz ile czasu i energii jesteś w stanie znaleźć na naukę angielskiego w każdym dniu i tygodniu. Dostosuj swój czas do twojego rytmu pracy i oceń dokładnie, kiedy będzie najlepszy czas na naukę języka. Pamiętaj, że realizowanie twojego celu nie może przekraczać twoich realnych możliwości. Nie bierz się za zbyt skomplikowane rzeczy, jeśli nie znasz bardzo dobrze podstaw. Dostosuj więc, swoje zadania do swoich możliwości a unikniesz rozczarowań. Aaaaa i bardzo ważne - Żyjemy w czasach gdzie z każdej strony mówią nam, że musimy zawsze być perfekcyjni we wszystkim. Otóż nie nie nie ! Nie da się zawsze być efektywnym na 100 % i nigdy nie jest idealnie. Nie zapominaj o tym ! Jeśli przeliczyłeś swoje możliwości, nie załamuj się. Uczymy się na błędach. Wyznacz sobie mniejszy zakres materiału do ogarnięcia i daj sobie trochę więcej czasu. Z czasem będziesz lepiej wiedzieć, jak wyznaczać sobie małe cele i jak je realizować i osiągniesz lepszą efektywność.

Nie spoczywaj na laurach. Nie rób sobie zbyt długiej przerwy w nauce. Jeśli idzie Ci lepiej, spróbuj dołożyć sobie kolejną cegiełkę i rób więcej aby osiągnąć płynność językową i swobodę mówienia. Podnoś sobie delikatnie poprzeczkę i zaobserwuj czy jesteś w stanie więcej zrobić, a jeśli okaże się, że dajesz radę to radość z osiągniętego celu będzie większa.

Mierz swoje postępy wiarygodną miarą. Sprawdź ile udało Ci się zrealizować np. zobacz ile opanowałaś słówek, czy udało Ci się zrozumieć konstrukcje gramatyczną i kontekst wypowiedzi. Udało się zrealizować 3/4 albo 2/3 bardzo dobrze ! To zdecydowana większość i ciesz się z tego. Określ co nie udało się opanować i dociągnij to i spróbuj znaleźć przyczynę niedociągnięć. Nie karaj się jeśli wszystko nie wyszło. Skup na tym się co dobre, a nie myśl o tym co nieidealne !

Masz już swój pierwszy krótkoterminowy cel ? Doskonale. Do Dzieła !

 

Sebastian Ostrowski

WOL

 

 < < < Powrót

Copyright © 2023 | Wolschool | Stworzono i wykonano w kreatorze Webwave | Google icons by Icons8

Napisz wiadomość do biura obsługi klienta wolschool

Sebastian Ostrowski Wolschool

ul. Marca Polo 45/6, 51-504 Wrocław

NIP : 8992530448 REGON : 526105980

Przejdź do instagrama Wolschool
Przejdź do facebook Wolschool

Języki

 

🇬🇧 Angielski 

🇩🇪 Niemiecki 

🇪🇸 Hiszpański 

🇫🇷 Francuski 

🇵🇱 Polski 

🇳🇴 Norweski 

🇸🇪 Szwedzki 

🇩🇰 Duński 

🇳🇱 Niderlandzki 

Przedmioty

 

🇵🇱 Język polski

📐 Matematyka

💡 Fizyka

⚗️ Chemia

🌳 Biologia

🌍 Geografia

🏛️ Historia

👨‍👩‍👧‍👦 WOS

💻 Informatyka